Meghívó – Az alkotó szabadsága – Művészek a szovjet fogságban című konferenciára. – 2024.02.23

Meghívó – 30 Éves a Gulág Alapítvány Jubileumi Emlékest
2023.11.16.
Meghívó-A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából rendezendő mécsesgyújtásra-2024. február 24.
2024.02.14.
Meghívó-A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából rendezendő mécsesgyújtásra-2024. február 24.
2024.02.14.
Meghívó – 30 Éves a Gulág Alapítvány Jubileumi Emlékest
2023.11.16.

 

MEGHÍVÓ

A Gulágokban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány

tisztelettel meghívja Önöket,

a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából,

Az alkotó szabadsága – Művészek a szovjet fogságban

című konferenciára.

Időpont: 2023. február 23. (péntek)

Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum, Díszterem

9.00-16.30

 

PROGRAM

Köszöntő

9.00-9.15: Pintér Jolán

elnök (GULAG Alapítvány)

Megnyitóbeszédek

9.15-9.45

  1. Hammerstein Judit
  2. főigazgató (Magyar Nemzeti Múzeum)

Szalay-Bobrovniczky Vince

civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár (Miniszterelnökség)

 9.45-12.00: Konferencia előadások

Elnök: Tóth Eszter Zsófia

Máthé Áron elnökhelyettes (NEB, Budapest): A GULAG és a szovjet lágerrendszer emlékezete

Rácz János tudományos munkatárs (VERITAS, Budapest): Thomas Sgovio – egy kiábrándult amerikai kommunista művész kálváriája a GULAG-on

Kovács Emőke történész, szakmai tanácsadó (GULAG Alapítvány, Budapest): „Fénysugár a vaksötétben” – Berkes András cigányprímás története

Kiss Dávid tudományos munkatárs (VERITAS, Budapest): Lágerek népe – Örkény István GULAG-élménye

Nagy Gyöngyi történész, tanár (Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola, Hódmezővásárhely): „Fehér éjszakák” Vorkután – Karig Sára (1914-1999) versei a GULAG-ról

Démuth Réka festő, grafikus (GULAG Alapítvány, Budapest): Rajzokba zárt rabsorsok

12.00-13.00 Ebédszünet

13.00 – 15.00: Konferenciaelőadások

Elnök: Kovács Emőke

Tóth Eszter Zsófia történész, társadalomkutató (GULAG Alapítvány, Budapest): Angyal és gép – motívumok Kondor Béla festészetében

Dunajszky Géza tanár, közíró, helytörténész (Pozsony): Magyar népdal-átköltések a nuzali GUPVI lágerben

  1. Müller Judit történész, főmuzeológus (JPM, Pécs): „Ott állok a sorban…” – Műalkotások a lágerben és a lágerről

Fellner János magángyűjtő (Sárosd): Művészi alkotások hadifogoly lapokon

Dupka György történész (Emlékpark, Szolyva): A túlélésért küzdő festők, grafikusok nyomában a GUPVI-GULAG táborokban

Szűk Balázs tanár, mozgóképkommunikátor (BKSZC Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Csepel): GULAG és GUPVI mozgóképes ábrázolások az egyetemes filmművészetben

15.00 – 15.30

Kávészünet

15.30 – 16.30

Záróprogram

A Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a GULAG Alapítvány középiskolai pályázati felhívásának eredményhirdetése képzőművészet kategóriában, a pályaművek bemutatása.

A rendezvény támogatói:

Miniszterelnökség

BGA Zrt. Nemzeti Együttműködési Alap

Nemzeti Emlékezet Bizottsága

Regisztráció: gulagalapitvany@gmail.com

www.gulagalapitvany.hu

Megszakítás